Jilemnického 2, 911 01 Trenčín, č.tel.: 032/6523834, č.faxu: 032/6521023, email: sopkrktn@sopk.sk
:: Regionálne komory SOPK
 
VEĽTRHY BRNO CHCÚ ZAČAŤ PRERUŠENÚ SEZÓNU V SEPTEMBRI
Kategória: výstavy a veľtrhy Vydané dňa:07.05.2020 (175x prečítané)
K aktuálnej situácii a pokračovaní veľtržnej sezóny uverejňujme interwiew s generálnym riaditeľom Veletrhy Brno a.s.

"Verím, že situácia v Českej republike a Európe všeobecne sa upokojí v najbližších mesiacoch a zahájime veľtržnú sezónu od konca augusta. Harmonogram prípravy MSV sme upravili tak, aby firmy mali väčšiu istotu uskutočniteľnosti veľtrhu. Intervenujeme u českej vlády, ako môžeme ", uvádza k aktuálnej situácii Veľtrhov Brno generálny riaditeľ Jiří Kuliš.

Čo Vám spôsobil koronavírus?
Vo firme nikto neochorel, ale firemné zdravie bolo vírusom ťažko napadnuté. Najskôr koncom februára v našej nemeckej pobočke v Düsseldorfe, následne u nás. Nie sme v tom sami. Celý veľtržný svet od Číny cez Európu po USA bol pandémiou úplne utlmený. Je narušený európsky zabehnutý kalendár veľtrhov, ktorý prinesie určite veľa zmien, vrátane nášho kalendára. Verím, že vystavovatelia berú situáciu ako mimoriadnu, že si nepovedia: tak veľtrh nebol a nabudúce ho nepotrebujeme. Oni ho budú potrebovať aj ďalej.

Aká je situácia v Českej republike?
Vláda prijala veľmi skoro razantné opatrenia vrátane uzatvorenia hraníc. Usilovne sme si ušili rúška a hygienické nariadenia sme rešpektovali. Epidémia je pod kontrolou a čísla sú povzbudivé. Na druhú stranu utrpela ekonomika vrátane nás. Veľtrhy boli zakázané spolu s hromadnými akciami ako festivaly, koncerty, športové stretnutia. My namietame, že veľtrhy sa správajú ako shopping centrá a žiadame o vybratie veľtrhov z nedefinovanej kategórie hromadných akcií. Veľtrhy sú predovšetkým B2B platformou, kde sa stretávajú obchodníci, nie masovo široká verejnosť.

Niektoré veľtrhy ale majú vysokú návštevnosť?
U nás majú návštevnosť v niektorých prípadoch 50-100 tisíc osôb, ale počas niekoľkých dní. Návštevnosť je rozložená aj počas dňa, a to na rozsiahlej ploche výstaviska v Brne. To je náš hlavný argument. To nie je štadión, kde naraz je dvadsať tisíc ľudí. Veľtržné správy majú skúsenosť, ako regulovať pohyb ľudí. Nevidím dôvod, prečo by mali vlády veľtrhy zakazovať, keď budú otvorené nákupné centrá. Bolo by to diskriminačné.

Má česká vláda nejaký časový plán uvoľňovania opatrení?
Časový plán existuje, uvoľňovanie prebieha. Je to závislé od poklesu nákazy. Letné masové festivaly boli zakázané, ale počíta sa s otvorením nákupných centier začiatkom júna. My hodláme začať prerušenú veľtržnú sezónu koncom augusta veľtrhom Styl / Kabo. My nie sme festival, ale veľtrh, ktorý je logisticky rovnaký ako hobby market či supermarket. Veľtrh je vlastne B2B supermarket. Hovoríme vláde, že nás musí tiež otvoriť.

Aké sú ďalšie prekážky okrem doterajšieho zákazu?
Najväčšou prekážkou sú uzavreté národné hranice v Schengenskom priestore. EÚ prestala v tomto zmysle fungovať. Do Európy nemožno cestovať z iných krajín. Je narušené voľné cestovanie. To je obrovský problém pre veľtrhy, najmä tie, ktoré sú skutočne medzinárodné. Napríklad Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Brne sa zúčastňuje polovica vystavovateľov a pätina návštevníkov zo zahraničia. Dôležitý sú vystavovatelia z Nemecka, Talianska, Rakúska, Slovenska, Švajčiarska. Zahraniční vystavovatelia očakávajú tiež zahraničných návštevníkov zo susedných krajín. Musí dôjsť k uvoľneniu cestovania, inak nemôže medzinárodný veľtrh fungovať.

Ďalšie bariéry pre veľtrhy?
Prebieha masové prekladanie termínov veľtrhov v celej Európe. Zahusťuje sa kalendár na jeseň 2020 a na jar 2021. V jednom čase bude moc veľtrhov. Budeme si časovo zbytočne konkurovať. Paradoxne to môže posilniť regionálne veľtrhy.

Zrušenie akých veľtrhov vás ťaží?
Jarné mesiace marec apríl predstavujú špičku aktivít výstaviska. Bolestivé bolo zrušenie Techagra, tretieho najväčšieho veľtrhu poľnohospodárskej techniky v Európe, hosťujúceho elektrotechnického veľtrhu Amper, veľtrhu potravín a potravinárskych technológií SALIMA. Vinári sa tešili na svetovú výstavu vín s účasťou tisícov odborníkov z celého sveta. S rezortnými zväzmi sme sa dohodli na presunutí Techagra na apríl 2021 a pre Salimu sme našli náhradný termín v novembri. Zdá sa, že tento termín je pre Salimu dokonca vhodnejší.

Vlajkovou loďou BVV je Medzinárodný strojársky veľtrh. Ako vyzerá jeho príprava?
Ešte v polovici marca bol záujem relatívne najväčší za posledné roky. Teraz všetci vyčkávajú. My aj vystavovatelia sme v neistote a potrebujeme svetielko na konci tunela a dôveru. Predĺžili sme termín na podanie prihlášok do konca apríla, teraz do mája kvôli predĺženiu núdzového stavu v Českej republike a tým ďalšej neistoty. Prosím všetkých, aby sa prihlásili. Pozdržíme fakturáciu, ale potrebujeme začať s prípravou.

Ako to vyzerá so zahraničnou účasťou?
Partnerskou krajinou má byť Rusko a ruské ministerstvo naďalej s účasťou počíta, ale situácia v Rusku teraz zrovna nie je dobrá. Niektorí zahraniční vystavovatelia stále váhajú a kladú si otázku, či sem budú môcť prísť. Intervenujeme u českej vlády, aby existoval osobitný režim pre služobné cesty vrátane ciest na veľtrhy.

Aká je vaša vízia tohtoročného MSV?
Ako optimista by som videl tohtoročné MSV ako platformu pre reštart narušenej ekonomiky a priemyslu. Hlavná vízia MSV pre mňa je, že bude bez rúšok a že si budeme opäť podávať ruky. Pred mesiacom som si vystavovateľov s rúškami nevedel predstaviť, teraz už aj áno.

Posilní význam budovania osobných väzieb, alebo výrazne posilní konkurencieschopnosť digitálnych platforiem?
Súčasná doba mi po mnohých stránkach veľmi pripomína obdobie po útoku na World Trade Center v New Yorku, ktoré som prežil v Amerike. Aj vtedy sa hovorilo o nástupe virtuálnych veľtrhov na internete, videokonferenciách a konci veľtrhov. Nestalo sa. Digitálne konferencie, s ktorými sa teraz roztrhlo vrece, sú len takou náhradou. Ľudia navyše na tých monitoroch moc dobre nevyzerajú, čo sa vzťahuje hlavne na mňa osobne, takže sa videokonferenciám vyhýbam. Vo všetkých rozhovoroch s firemnými šéfmi sa objavuje, že im chýba osobný kontakt s obchodnými partnermi či zamestnancami.

Čo robia Vaši zamestnanci?
V Česku sa vžíva termín "nezamestnanci", teda ľudia na štátnej pomoci formou Kurzarbeit. Vedenie a časť stredného manažmentu rieši každodenné krízové opatrenia. Tímy, ktoré pripravujú MSV a ďalšie akcie vrátane roku 2021 pracujú na home office. Mám pocit, že ich to väčšinou ani veľmi nebaví a radi by sa už do kancelárií vrátili. Home office a Skype nie je riešenie. K dôležitým rozhodnutiam je potrebná živá diskusia a kolektívny rozum.

Máte prisľúbenú nejakú pomoc od štátu?
Obávam sa, že sa úplne zabudlo, že my sme boli tí prví postihnutí a to stopercentne. Riešia sa hlavne krčmy, cestovný ruch. Ale hotely a ďalší sú závislí na veľtrhoch všeobecne. Ak trpíme my, trpia aj oni. Využijeme všetky možné daňové úľavy, podpory alebo kompenzácie zo strany štátu. To všetko nás ale nevytrhne. Potrebujeme čo najskôr uvoľnenie našej činnosti a cezhraničného cestovania.

Zdroj: Veletrhy Brno a.s.Zdroj článku: Trenčianska RK SOPKInformácia o ochrane osobných údajov
:: TRK SOPK Aktuálne
home web dotazník
Táto webstránka bola vytvorená aj pomocou redakčného systému phpRS.
© Slovenská obchodná a priemyselná komora